Haber

Azerbaycan: İran’a güvenmiyoruz

Azerbaycan hükümeti geçtiğimiz Cuma günü Tahran’da Büyükelçilik binasına düzenlenen saldırının ardından İran’a güvenmediğini belirterek Büyükelçiliğin faaliyetlerini askıya aldığını açıklamıştı.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, “Bir ülkedeki diplomatik temsilciliklerin faaliyetlerinin askıya alınması ciddi bir meseledir. Büyükelçilik personelimizin güvenliğini sağlama konusunda kendilerine güvenmediğimizi İran tarafına ilettik.”

Azerbaycan diplomatik misyonlarına yönelik tehditleri defalarca İran tarafına ilettiklerini ve güvenlik önlemlerinin artırılmasını talep ettiklerini belirten Halefov, “Yaşanan olay, İran’ın taleplerimize tepkisinin sorumsuzca olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

Tebriz Konsolosluğu faaliyetlerine devam ediyor

Halefov’un açıklaması öncesinde Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Tahran Büyükelçiliği’nin faaliyetlerinin askıya alındığını bildirmişti. Bakanlık Sözcüsü Ayhan Hacızade, AFP haber ajansına verdiği demeçte, personel ve ailelerinin İran’dan tahliye edilmesinin ardından Tahran Büyükelçiliği’nin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu ancak Tebriz’deki konsolosluğun faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Cuma sabahı Büyükelçilik binasının önünde silahlı bir kişinin açtığı ateş sonucu, büyükelçiliğin güvenlik şefi öldü, iki güvenlik görevlisi yaralandı. İran, tutuklanan saldırganın Azeri bir kadınla evli olduğunu ve eylemin kişisel sorunlardan kaynaklandığını açıklarken, Bakü olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumartesi günü İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Bu vahşi terör eyleminin tüm yönleriyle soruşturulmasını umuyoruz” dedi.

DW,AFP/BK,TY

hafikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu