Ekonomi

Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi sıfıra indirildi

Ticaret Bakanlığı yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına karar verdi. Bakanlık, 30 Haziran’a kadar geçerli olacak kararın amacının tüketici ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla karşılamak olduğunu belirtti.

“TÜKETİCİNİN İHTİYAÇLARINI UYGUN FİYATA KARŞILAMAK İÇİN”

Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına ilişkin Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, yurt içi arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla ilgili kurumlarla ürün bazlı değerlendirmelerin yapıldığı, ihtiyaç halinde, Gerekli önlemler hızla alındı.

Bu kapsamda ticari bilgiler, üretim ve piyasa arz koşulları ile fiyat hareketleri dikkate alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişarede bulunularak temel gıda ürünlerinden yeşil mercimekte gümrük vergisinin geçici olarak sıfırlanmasına karar verildi. Tüketici ihtiyaçlarının uygun fiyatlarla karşılanabilmesini sağlamak. Gerekli değişiklikler yapılarak yürürlüğe konulduğu belirtildi.

“SPEKÜLATİF HAREKETLERİ ÖNLEMEK İÇİN”

Açıklamada, “Söz konusu uygulama, ülkemizdeki hasat dönemi dikkate alınarak, yerli üretimin korunması ve çiftçilerimizin üretim motivasyonuna zarar vermemesi dikkate alınarak belirlenmiştir. İndirimli gümrük vergisi süresiz olarak devam edecektir. 30 Haziran 2024 tarihine kadar yeşil mercimeğin hasat döneminden önce ve bu tarihten sonra “Ticaret Bakanlığı olarak spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve piyasaya yeterli ürün arzının sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz.” üretici ve tüketici haklarını birlikte korumak ve bu tedbirler alındıktan sonra piyasa kurallarını denetlemek.” denildi.

yunakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu